Uporczywy ból w pięcie uniemożliwia Ci normalne chodzenie? Może to być ostroga piętowa, która jest chorobą zwyrodnieniową. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ostroga piętowa i w jaki sposób się ją leczy.
Ostroga piętowa – co to jest?
Ostroga piętowa jest zwyrodnieniem pojawiającym się w okolicy kości piętowej. Schorzenie to polega na tworzeniu się wyrostków kostnych w wyniku stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Stan zapalny rozcięgna powoduje ostry ból pięty, który uniemożliwia chodzenie. W początkowym stadium ból pojawia się po incydentalnym przeciążeniu piety, jednak w czasie postępowania zwyrodnienia ból towarzyszy nawet w trakcie chodzenia. Ostatni etap – zaawansowany – charakteryzuje się bólem podczas spoczynku, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.
Ostroga piętowa – jak powstaje?
Ostroga piętowa powstaje w wyniku mikro urazów w rozcięgnie podeszwowym wskutek przeciążenia (w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej), biegania, chodzenia w odpowiednim obuwiu, nadwagi (masa ciała przeciąża rozcięgno podeszwowe) oraz płaskostopi.
Ostroga piętowa – jak leczyć?
Niestety leczenie jest uzależnione od rozwiniętej ostrogi piętowej. W pierwszej kolejności lekarz ortopeda Warszawa decyduje się na leczenie zachowawcze. Polega ono na zastosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w formie żeli, maści czy tabletek. Lekarzem mogącym pomóc obok ortopedy jest również fizjoterapeuta, który może przepisać ćwiczenia rehabilitacyjne oraz wskaże, w jaki sposób je wykonywać. Dodatkowo lekarze rekomendują stosowanie wkładek ortopedycznych do obuwia lub korzystanie z ortopedycznego obuwia.
Oprócz powyższych rozwiązań mających na celu przywrócenie zdrowia fizjoterapeuci stosują szereg zabiegów. Wśród nich możemy zaliczyć ultradźwięki stosowane w długookresowym leczeniu, jonoforezę, która polega na aplikacji specjalnego leku w miejscu bólu, magnetoterapię wykorzystującą pole magnetyczne oraz krioterapię, polegającą na leczeniu zimnem.